Weekly vegetable and fruit shopping

Here is some math, for a change, behind a typical load of our vegetable and fruit purchase and consumption.  What you see here, nicely arranged for photography purpose!, makes  14 kg of fruits and vegetables,  serving the two of us for one week  (when added to other main ingredients such as rice, potatoes, meat,  that is). It costs $33.35. How does it compare to your grocery shopping?? Good deal, is what I think!

Well, if I were to buy the same items in the same quantities from any major supermarket, first of all it is very unlikely that I could have found them all in one place.  Secondly, it would have cost me at least twice this price and easily three times if I were not paying attention to the “specials” of the week.  Read the rest of this entry »